В новия доклад на МАЕ се констатира, че ускоряването на растежа на слънчевата и вятърната енергетика е жизненоважно, но само по себе си не е достатъчно, като се призовава за бърза финансова мобилизация, за да се стимулира сигурен, справедлив и достъпен преход в световен мащаб.

 

В нов доклад на МАЕ се казва, че светът трябва да предприеме бързи действия за значително намаляване на емисиите на въглероден двуокис от въглища, за да се избегнат тежките последици от изменението на климата, и се призовава за незабавни политически действия за бързо мобилизиране на огромно финансиране за чисти енергийни алтернативи на въглищата и за осигуряване на сигурен, достъпен и справедлив преход, особено в нововъзникващите и развиващите се икономики.

 

Новият специален доклад на МАЕ - "Въглищата в прехода към нулево потребление: Стратегии за бърза, сигурна и ориентирана към хората промяна - предоставя най-изчерпателния до момента анализ на това какво би било необходимо, за да се намалят глобалните емисии от въглища достатъчно бързо, за да се постигнат международните цели за климата, като същевременно се поддържат енергийната сигурност и икономическият растеж и се вземат предвид социалните последици и последиците за заетостта от съответните промени. Това включва основните последици за въглищния сектор от преминаването към нулеви нетни емисии до 2050 г., което би дало на света равен шанс за ограничаване на глобалното затопляне до критичния праг от 1,5°C.

 

Новият анализ в специалния доклад, който е част от поредицата "Световни енергийни перспективи", показва, че преобладаващата част от настоящото световно потребление на въглища се осъществява в държави, които са поели ангажимент да постигнат нулеви нетни емисии. Въпреки това световното търсене на въглища далеч не намалява, а се задържа и е почти рекордно високо през последното десетилетие. Ако не се предприеме нищо, емисиите от съществуващите въглищни активи сами по себе си ще прескочат границата от 1,5°C.

 

"Над 95% от потреблението на въглища в света се осъществява в страни, които са поели ангажимент да намалят емисиите си до нулеви", заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. "Но въпреки че в политическите отговори на много правителства на сегашната енергийна криза се наблюдава окуражаващ импулс за разширяване на използването на чиста енергия, основен нерешен проблем е как да се справим с огромното количество съществуващи въглищни активи по света."

 

"Въглищата са както най-големият източник на емисии на CO2 от енергетиката, така и най-големият източник за производство на електроенергия в света, което подчертава вредата, която те нанасят на нашия климат, и огромното предизвикателство да бъдат бързо заменени, като същевременно се гарантира енергийната сигурност", каза д-р Бирол. "Нашият нов доклад излага осъществимите варианти, които са на разположение на правителствата, за да преодолеят това критично предизвикателство по достъпен и справедлив начин."

 

Всеки бъдещ път за световния енергиен сектор, който предотвратява тежките последици от изменението на климата, включва ранно и значително намаляване на емисиите, свързани с въглищата. В доклада ясно се посочва, че не съществува един-единствен подход за намаляване на емисиите от въглища. Новият индекс на IEA за изложеност на въглищен преход подчертава страните, в които зависимостта от въглища е висока и преходът вероятно ще бъде най-труден. Сред тях се открояват Индонезия, Монголия, Китай, Виетнам, Индия и Южна Африка. От съществено значение е да се използват различни подходи, съобразени с националните условия.

 

Понастоящем в света има около 9 000 електроцентрали, работещи с въглища, с капацитет от 2 185 гигавата. Възрастовият им профил варира в широки граници по региони - от средно над 40 години в САЩ до по-малко от 15 години в развиващите се икономики в Азия. Промишлените съоръжения, използващи въглища, са също толкова дълголетни, като през това десетилетие предстои да бъдат взети инвестиционни решения, които до голяма степен ще определят перспективите за използването на въглища в тежката промишленост за десетилетия напред.

 

Преходът към използване на въглища се усложнява от сравнително младата възраст на въглищните електроцентрали в голяма част от Азиатско-тихоокеанския регион. Ако се експлоатират при типичните срокове на експлоатация и степен на използване, съществуващият световен парк от въглищни централи, без централите в процес на изграждане, ще отделя повече емисии от тези на всички въглищни централи, които някога са работили до момента, взети заедно.

 

Мащабното увеличаване на екологично чистите източници за производство на електроенергия, съпроводено с подобряване на енергийната ефективност в цялата система е от ключово значение за намаляване на използването на въглища за производство на електроенергия и за намаляване на емисиите от съществуващите активи. При сценарий, при който настоящите национални ангажименти за борба с изменението на климата се изпълняват навреме и изцяло, производството от съществуващите глобални въглищни електроцентрали без ограничения намалява с около една трета между 2021 г. и 2030 г., като 75 % от него се заменя със слънчева и вятърна енергия. Този спад в производството на въглища е още по-рязък при сценарий, съответстващ на постигането на нулеви нетни емисии до 2050 г. и ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 °C. В сценария за нулеви нетни емисии до 2050 г. използването на въглища намалява с 90 % до средата на века.б

 

Важно условие за намаляване на емисиите от въглища е да се спре добавянето на нови активи, работещи с въглища, в енергийните системи. Одобряването на нови проекти се забави драстично през последното десетилетие, но съществува риск днешната енергийна криза да насърчи нова готовност за одобряване на въглищни електроцентрали, особено като се има предвид констатацията в доклада на МАЕ, че около половината от 100-те финансови институции, които са подкрепили проекти, свързани с въглища, от 2010 г. насам, не са поели никакви ангажименти за ограничаване на такова финансиране, а други 20 % са поели само относително слаби ангажименти.

 

Правителствата могат да предоставят стимули на собствениците на активи да се адаптират към прехода. Благоприятните икономически условия за производство на чиста електроенергия сами по себе си няма да са достатъчни, за да се осигури бърз преход от въглища за производство на електроенергия. Въглищните електроцентрали често са защитени от пазарна конкуренция, в някои случаи защото са собственост на действащи енергийни компании, а в други - защото частните собственици са защитени от негъвкави споразумения за закупуване на електроенергия. Нашият анализ показва, че извън Китай, където евтиното финансиране е норма, среднопретеглената цена на капитала на собствениците и операторите на въглищни централи е около 7%. Рефинансиране, което да намали тази стойност с 3%, би ускорило момента, в който собствениците ще си възвърнат първоначалните инвестиции, като по този начин една трета от световния въглищен парк ще бъде пенсиониран в рамките на десет години.

 

Международното сътрудничество, публичната финансова подкрепа и добре разработените подходи, които включват необходимостта от преход, ориентиран към хората, ще бъдат от съществено значение за отказа от въглищата. Енергийните преходи ще създадат милиони работни места в областта на чистата енергия, макар и не непременно на същите места, на които са закрити работните места за въглища, а необходимите умения в много случаи могат да бъдат различни. Макар че е малко вероятно да поеме всички работни места, загубени във въглищния сектор, добивът на критични минерали може да осигури нови промишлени възможности и източници на приходи за компании и общности, които досега са били зависими от въглищата.

 

Как Мidea помага за намалянето на емисиите на въглероден двуокис

Midea е компания, която е ангажирана със защитата на околната среда и е насочена към иновации и разработване на технологии, които намаляват емисиите на въглероден двуокис. Като производител на домакински уреди, Midea е особено ангажирана с оптимизирането на енергийната ефективност на своите продукти и намаляването на въглеродните емисии по време на производството им.

 

Един от начините, по които Midea помага за намаляване на емисиите на въглероден двуокис е чрез разработването на иновативни технологии, които намаляват консумацията на енергия от уредите им. Това включва различни методи за управление на енергията, като например интелигентни системи за контрол на температурата и дистанционно управление на уредите чрез мобилни приложения.

 

Освен това, Midea използва високоефективни компресори, технологии за инвертори и други иновативни решения, които значително намаляват консумацията на енергия и съответно, емисиите на въглероден двуокис.

 

Midea също така е ангажирана с опазването на околната среда по време на производството на своите продукти. Компанията прилага стриктни стандарти за управление на енергията и екологичната устойчивост в производствения си процес. Това включва използване на възобновяеми източници на енергия, като например слънчеви и вятърни, както и намаляване на емисиите на въглероден двуокис по време на производството.